4 zabawy, które pomogą poznać i opanować emocje

jak nauczyć dziecko panowania nad emocjami, jak nauczyć dziecko panowania nad złością

Pierwszym krokiem dziecka, do panowania nad emocjami jest nauka ich rozpoznawania i nazywania. Małemu dziecku czasem ciężko jest wyrazić  to co czuje, więc na wiele rzeczy reaguje podobnie – krzykiem, płaczem, rzucaniem się na podłogę w akcie rozpaczy. Warto mu pomóc nazywać swoje emocje i pokazać, jak może sobie z nimi radzić. Ponieważ dzieci najlepiej uczą się poprzez zabawę, można to wykorzystać również w tym przypadku. Dlatego mam dla Was 4 proste zabawy, które bez problemu przygotujecie w domu.

Emocjonalne rybki*

To dobra gra do zapoznania najmłodszych z nazwami emocji i ich graficznymi symbolami (uśmiechnięta buzia, smutna, zła itd.). Nie nudzi i moja Misia ją uwielbia. To właśnie od tej zabawy zaczęła przygodę z rozpoznawaniem emocji.

Przygotowanie i przebieg zabawy

Na kartce rysujemy kilka rybek, a następnie je wycinamy. Na odwrocie rysujemy symbole przedstawiające emocje w postaci „buziek” i je podpisujemy. Na każdą rybkę nakładamy spinacz do papieru. Teraz musimy wykonać wędkę: mocujemy kawałek sznurka do patyczka, a na drugim końcu przywiązujemy magnes.

Łowimy rybki chwytając magnesem spinacze i rozpoznajemy jaką emocję przedstawia rysunek na odwrocie złowionej rybki. Można emocje nazwać, opisać lub pokazać, robiąc odpowiednią minę.

jak nauczyć dziecko panowania nad emocjami, jak nauczyć dziecko panowania nad złością

Narysuj co czujesz*

Dzieciom może być ciężko jednoznacznie określić swoje uczucia, bo przecież mogą one być złożone. Dziecko może być szczęśliwe, podekscytowane i zdenerwowane jednocześnie. Dlatego możesz zaproponować mu, aby je przedstawiło graficznie.

Przygotowanie i przebieg zabawy

Rysujemy kontur serca, które dziecko pokoloruje, używając różnych barw do wyrażenia różnych emocji. Starsze dzieci mogą same zdecydować jakie emocje umieszczą na rysunku, młodszym może przydać się pomoc w postaci kilku podanych emocji do wyboru. Wytłumacz dziecku, że to zadanie pokaże, co dzieje się w jego serduszku. Pokoloruje serce, używając innego koloru do przedstawienia każdej emocji, jaką w danym momencie czuje, nawet jeśli stanowi ona tylko „odrobinkę”. Samo lub z pomocą rodzica,  zdecyduje ile każde uczucie zajmuje dzisiaj miejsca w jego sercu.

Kiedy rysunek jest skończony, warto z dzieckiem porozmawiać czemu dzisiaj czuje się właśnie w ten sposób. Jeśli przeważają negatywne uczucia, możemy narysować drugie serce z pozytywnymi emocjami i porozmawiać, co moża zrobić, żeby jego serce wyglądało tak jak to drugie.

jak nauczyć dziecko panowania nad emocjami, jak nauczyć dziecko panowania nad złością

Zgadnij jakie to uczucie

Ta gra pomaga w nauce opisywania uczuć i ich rozpoznawania.

Przygotowanie i przebieg zabawy

Przygotowujemy kilka kateczek samoprzylepnych i na każdej rysujemy symbol innej emocji. Naklejamy na czoło jednej osoby karteczkę (tak żeby nie widziała co przedstawia), a osoba siedząca na wprost, opisuje lub pokazuje daną emocję. Osoba z przylepioną karteczką ma odgadnąć, jakie uczucie ona przedstawia.

jak nauczyć dziecko panowania nad emocjami, jak nauczyć dziecko panowania nad złością

Odgrywamy role

To zabawa pozwalająca dziecku nie tylko poznać emocje, ale też uzmysłowić sobie, jak zachowuje się w danych sytuacjach, pod wpływem różnych uczuć. Dziecko uczy się róznież, jak w takich momentach zachowuje się dorosły, dostrzega różnice (czasem trzeba pomóc mu je znaleźć i nazwać), a więc zobaczy, jak można radzić sobie z emocjami i jak je okazywać.

Przygotowanie i przebieg zabawy

Przygotowujemy dwa woreczki/pojemniczki oraz małe karteczki. Na kartkach rysujemy symole emocji (strach, smutek, radość, złość itd.) oraz imiona lub symbole członków rodziny. Do jednego pojemniczka wrzucami kartki z emocjami, do drugiego z członkami rodziny. Losujemy po jednej kartce z każdego pojemnika i pokazujemy jak wylosowana osoba zachowuje się odczuwając daną emocję.

Należy pamiętać, aby nikogo nie przedrzeźniać, nie wyśmiewać i nie piętnować za to, jak okazuje emocje.

 nauczyć dziecko panowania nad emocjami, jak nauczyć dziecko panowania nad złością

Przyznam, że przedstawienie niektórych emocji za pomocą prostych grafik sprawiło mi trochę problemu, podrzucam Wam więc ściągę.

images.duckduckgo.com

*Pomysły na zabawę w emocjonalne rybki i rysowanie serca pochodzą ze strony Ideas for Therapy

 

samodzielne dziecko

Podobne artykuły

 • W jakim wieku sugerujesz wprowadzić takie zabawy? Kiedy dziecko jest już wystarczająco dojrzałe do tego aby rozpoznawać uczucia?

  • Moja Misia ma teraz 20 miesięcy i na razie bawimy się w emocjonalne rybki. Serce na razie u niej odpada, bo jeszcze nie potrafi na tyle rysować i polecenie byłoby dla niej zbyt skomplikowane. Myślę, że jak już dobrze opanujemy na rybkach rozpoznawanie symboli emocji i ich pokazywanie, to weźmiemy się za zgadywanie, a potem za odgrwanie ról. Wszystko zależy od dziecka, bo jedno rozwija się szybciej inne wolniej. Radzę zacząć od rybek i robienia tej samej miny jak na wyłowionej rybce, a Ty dodatkowo nazywaj uczucie.
   Zależy w jakim wieku jest Twoje dziecko – możesz też próbować pozostałych zabaw, a jak zobaczysz, że jeszcze za bardzo nie wychodzą to po prostu spróbuj za jakiś czas.

   • Świetne te zabawy. Najbardziej pdobają mi się te rybki. Genialne w swej prostocie, wykonaniu i jestem pewna, że dadzą wiele zabawy. Też zrobię takie moim dzieciom 🙂 A co do wieku, to zabawy z nazywaniem emocji można wprowadzać już bardzo wcześnie. Wystarczy zwykła książeczka z wyrazami twarzy. Ja takie czytałam moim maluchom od samego początku!

 • Bardzo fajne pomysły – strasznie mi się podobają. Myślę, że sporo osób nawet o tym nie myśli, a to fajny sposób, żeby dziecko się rozwijało.

  • Ja zaczęłam o tym myśleć, jak zaczął nam się osławiony bunt dwulatka 🙂

   • O:), to muszę koniecznie uprzedzić moją bratową, bo mojej siostrzenicy stuknie 2 latka w kwietniu.

 • Oooo, sposoby na opanowanie emocji to coś, co się w naszym domu bardzo przyda 😉

 • Rybki na pewno spróbujemy

 • Bardzo przyjemne ćwiczenia, które zainteresują zarówno maluchy jak i starsze dzieci:).

 • my jeszcze musimy poczekać, na takie zabawy, ale pomysł jest genialny 🙂

 • My też jesteśmy na etapie buntu dwulatka, więc temat emocji często się u nas pojawia w rozmowach. Bardzo podoba mi się zabawa w łowienie rybek, spróbuję takie zrobić. My na razie mamy taką drewnianą układankę, na której jest miś w różnych strojach i w różnym nastroju. Fajna zabawka i też uczy rozpoznawania emocji.

  • Też szukam takiej układanki, ale u nas jeszcze nie widziałąm, Trzeba się będzie rozejrzeć podczas podytu w Polsce 🙂

 • Uwielbiam takie zabawy. Dzięki za pomysły:)

 • Dwie ostatnie podobają mi się najbardziej. 🙂

 • Te zabawy są także zabawami terapeutycznymi, dobrze sprawdzają się w terapii dzieci autystycznych.
  PS. Świetny blog 😉

  • Dziękuję bardzo i zapraszam w takim razie częściej 🙂

 • Bardzo fajne i przede wszystkim wartościowe zabawy:) To na pewno zaprocentuje w przyszłości i mam nadzieję, że nasze dzieci będą doskonale radziły sobie z rozmowami o uczuciach:) Dzięki za inspiracje!

 • Pingback: Dziecko, rodzina, pieniądze i komiks, czyli after link party #4 – Dzieci i Pieniądze()

 • Super,że podkreślasz temat emocji-tego,że trzeba pozwolić dzieciom na różne emocje,pomóc nazwać,wyrazić…

 • Gosia

  U nas też to przerabiamy, za tydzień Jaś skończy 3 latka.

 • Ale fajne pomysły 😀 Trochę jesteśmy na nie za mali, ale zapiszę sobie na pewno 🙂 Emocjonalne rybki to strzał w 10!

 • Bardzo fajne i w sumie proste zabawy z emocjami w roli głównej 🙂

 • Świetne pomysły !!!! Rybki są naprawdę ciekawe ale chyba jeszcze za wcześnie na nie u mojego 20 miesięcznego rozrabiaki 🙂 Raczej by tego długo nie przetrwały 🙂

 • Świetne zabawy 🙂 Spróbuję oderwać Młodego na chwilę od autek i pobawimy się w emocjonalne rybki :))