Bierzemy pod lupę: mleko roślinne

Mleka roślinne coraz częściej pojawiają się w jadłospisie zarówno dorosłych, jak i dzieci. Są pyszne w smaku i można je wykorzystać w wielu przepisać w miejsce mleka zwierzęcego lub pić samodzielnie jako napój. Warto więc zadbać, aby były to produkty rzeczywiście zdrowe, a nie tylko takie udające. O mleku roślinnym w diecie dzieci i o tym, jak je przygotować w domu, pisałam już tutaj. Ale jeśli wolicie kupić mleko gotowe, to w tym artykule podpowiem wam, jak wybrać takie z dobrym składem.

Najlepsze mleko to takie, które w składzie ma tylko wodę i produkt, z którego został wytworzony, czyli np. kokos, migdały itp. Wszelkie inne dodatki jak oleje, sól, emulgatory, stabilizatory itd. nie są pożądane w takim produkcie i lepiej ich nie podawać dziecku.

Mleko kokosowe

Z wyżej wymienionych mlek kokosowych polecam te od Real Thai, enerBio i Aroy-d ponieważ w składzie mają tylko wodę i kokos. Pozostałe niestety mają w składzie masę zbędnych dodatków, jak gumę guar, sól, emulgatory, stabilizator, aromaty itd.

Mleko migdałowe

Z napojów migdałowych niestety tak naprawdę nie mogę polecić wam żadnego. Nie udało mi się znaleźć takiego z dobrym składem, a z tych wyżej wymienionych „mniejsze zło” to mleko od The Bridge – ma dodatkowo cukier trzcinowy, więc nie polecę go dla dzieci, ale w porównaniu z resztą i tak nie wypada najgorzej.

Mleko owsiane

Z mlekiem owsianym niestety podobnie jak z migdałowym – nie znalazłam produktu, który mogłabym wam na 100% polecić, bo wszystkie mają masę zbędnych dodatków. W wyżej wymienionych najlepszy skład ma Oatly, niepotrzebna jest w nim sól, ale jest jej mała ilość, więc okazjonalnie można je ostatecznie podać.

Mleko orzechowe

Orzechowe podobnie jak poprzednicy – idealnego mleka orzechowego nie znalazłam. Najlepsze w składzie okazało się to od Ecomil, które ma w składzie dodatkowo skrobie kukurydzianą jako zagęszczacz.

Mleko ryżowe i sojowe

Bardzo popularne jest też mleko ryżowe i sojowe, więc pewnie oczekiwaliście też ich analizy. Nie przeprowadziłam jej, ponieważ nie powinny one być spożywane przez małe dzieci, więc z czystym sumieniem nie mogłabym polecić nawet tych z najlepszym składem. O tym dlaczego ich nie podawać dzieciom pisałam już tutaj.

Jak wybrać dobre mleko roślinne?

Oczywiście jest jeszcze wiele innych rodzajów napojów roślinnych, np. jaglane, orkiszowe, sezamowe itd. Zdecydowałam się omówić kilka wybranych rodzajów, aby pokazać wam, co może w takich napojach siedzieć i że nie zawsze są one dobrym produktem. To, że coś znajduje się na półce lub w sklepie z ekologiczną czy zdrową żywnością nie znaczy, że rzeczywiście jest zdrowe.

Wybierając mleko roślinne kierujcie się składem i wybierajcie takie dwuskładnikowe – woda plus roślina z której zostało zrobione. Jeśli nie możecie takiego znaleźć, to albo wybieracie mniejsze zło (np. mleko zawierające plus jeszcze jeden składnik) albo możecie przygotować mleko roślinne samodzielnie. To wcale nie jest skomplikowane, a kilka przepisów podałam tutaj.

Podobne artykuły

  • ja zaczęłam od mleka sojowego niestety nie zasmakowało mojemu synkowi, za to jaglane to był strzał w dziesiątkę… potem zmuszeni zostaliśmy przejśc na owsiane i też było oki 😀 kupuje mleka z firmy natumi