Jak prać pieluchy wielorazowe?

Jeśli będziemy odpowiednio dbać o pieluchy wielorazowe i ch nie „popsujemy”, będą nam służyły przez kilka lat. Ja większość moich pieluch posiadam od trzech lat i właśnie zaczynam ich używanie przy trzecim dziecku. Są nadal jak nowe i nie zauważyłam ich większego zużycia, spełniają swoją funkcję tak dobrze, jak na początku. Aby to osiągnąć, wystarczy stosować kilka prostych zasad dotyczących ich pielęgnacji.

Jak prać pieluchy wielorazowe?

Ogólnie w praniu pieluch wielorazowych nie ma nic skomplikowanego. Oddzielamy od siebie części pieluszki, czyli w przypadku kieszonek i SIO oddzielamy wkłady od otulaczy. Możemy prać razem wkłady i otulacze lub uprać oddzielnie, to nasz wybór. Jeśli pierzemy je razem, najlepiej zrobić to w 60 stopniach, ponieważ to temperatura, która zapewnia zabicie większości bakterii znajdujących się na pieluchach. Jeśli chcemy prać oddzielnie, to większość wkładów można prać w 90 stopniach, natomiast pieluchy i otulacze posiadające warstwę PUL pierzemy maksymalnie w 60 stopniach.

Pieluchy wielorazowe pierzemy w płynie lub proszku do prania (płyn łatwiej się wypłukuje niż proszeki dlatego ja zawsze piorę w płynie), do którego dodajemy środka odkażającego. Nie stosujemy płynów do płukania, zmiękczających, mydła ani płatków mydlanych. Do prania wystarczy połowa ilości płynu do prania, zalecanej przez producenta.

Do większości pieluch dołączona jest informacja o sposobie ich prania i czasem znajduje się tam informacja, aby nie prać danej pieluchy powyżej 45 stopni – ja radzę posłuchać tej rady, ale też skonsultować się z producentem i dopytać, ponieważ z doświadczenia wiem, że pranie w 40 stopniach nie zawsze jest skuteczne.

Jak suszyć pieluchy wielorazowe?

Otulaczom i pieluchom z PUL’em wystarczy pozwolić samodzielnie wyschnąć. Suszenie ich na kaloryferach, słońcu czy suszarkach bębnowych może je zniszczyć, a poza tym schną one naprawdę szybko, więc nie ma potrzeby sztucznie tego przyspieszać. Wkłady możemy suszyć na kaloryferze lub słońcu, chociaż mogą stać się przez to sztywne, albo suszyć je suszarkach bębnowych. Ani wkładów, formowanek czy otulaczy nie prasujemy (również tetry), bo zmniejsza to ich chłonność. Otulacze i kieszonki z warstwą PUL schną zwykle w ciągu kilku godzin do jednego dnia. W przypadku wkładów może to zająć trochę dłużej, dlatego polecam kupienie większej ilości wkładów niż pieluch/otulaczy. Najdłużej schną formowanki, dlatego nawet jeśli stosujemy je tylko na noc i na wyjścia, radzę uzbroić się w kilka sztuk.

Czego nie robić

Choć nie jest to takie łatwe, to pieluchy wielorazowe można zniszczyć przez nieodpowiednią pielęgnację.

Wartwa PUL może zacząć przęmiekać, a wkłady mogą stracić chłonność. Aby temu zapobiec nie nalezy przestrzegać kilku zasad:

  • Nie zatłuścić warstwy PUL. Dlatego lepiej nie prać ich w mydle, płatkach mydlanych czy żelach z gliceryną i nie stosujemy oliwek na pupę dziecka.
  • PUL’u nie suszyć na kaloryferach, na słońcu, w suszarkach i nie wywieszać na mróz.
  • Nie stosować do prania PUL’u octu, sody oczyszczonej, kwasku cytrynowego, płynów do płukania i płynów zmiękczających.
  • Do prania wkłądów i formowanek nie stosować płynów do płukania i zmiękczających i lepiej wybrać płyn do prania niż proszek (łatwiej się wypłukuje).
  • Nie prasować pieluch ani wkładów.
  • Unikać wirowania powyżej 800.
  • Nie gotować pieluch.
  • Nie prać PUL’u powyżej 60 stopni.

 

Co, jeśli straciły chłonność lub zżółkły?

Czy da się je „uratować” jeśli z niewiedzy zrobiliśmy coś wbrew powyższym zasadom? Jeśli takie działania nie były praktykowane nagminnie przez długi czas, to tak, można je „naprawić”.

Na zżółknięte wkłady dobrze działa słońce, soda oczyszczona dodana do prania, mydełko galasowe i Nappy Fresh dodane do prania.

Jeśli warstwa PUL zaczęła przemiękać, to prawdopodobnie została zatłuszczona. Aby ją odtłuścić należy namoczyć je lub wyprać w płynie do mycia naczyń.

Jeśli zauważyliście, że zmniejszyła się chłonność wkładów lub pieluchy brzydko pachną, to możecie zrobić tzw. stripping pieluch. Jest to proces, który warto czasem wykonać, aby „oczyścić” lepiej pieluchy i przywrócić ich lepsza kondycję poprzez usuwanie złogów detergentów, moczu i kału z pieluchy. O tym, jak przeprowadzić stripping pisałam tutaj.

Podobne artykuły