Czego powinieneś nauczyć dziecko, zanim pójdzie do szkoły

jak przygotować dziecko na pójście do szkoły

Nie, wcale nie kolorów, liczenia do dziesięciu czy czytania.  Tego bez problemu nauczy się będąc już za szkonymi murami. Twoje dziecko powinno mieć o wiele solidniejsze przygotowanie przed rozpoczęciem edukacji. Szkoła za głowny cel, od początku swojego istnienia i z założenia, ma za zadania uczyć posłuszeństwa i równania wszystkich do jednego poziomu. Zdziwiona? Byłaś pewna, że w szkole chodzi głównie o przekazywanie wiedzy? Zastanów się. Przeciętna szkoła nie lubi indywidualizmu, kreatywności i samodzielnego myślenia. Dlatego to na rodzicach spoczywa odpowiedzilność, aby nie pozwolić szkole „wyrównać ich dziecka do standardów”, zabić jego indywidualizmu. Rodzic powinien pomóc mu rozwijać swoje zainteresowania i być po prostu takim, jakim jest. Czego więc nauczyć dzieci zanim pójdą do szkoły?

Samodzielności

Dziecko samodzielne jest również bardziej pewne siebie i łatwiej nawiązuje kontakty z rówieśnikami jak i nauczycielami, a więc odnalezienie się w nowej sytuacji jest dla niego z założenia łatwiejsze. Takie dziecko również lepiej radzi sobie z nauką, bo chętnie zadaje pytania, docieka, nie boi się nowych wyzwań i wierzy w swoje możliwości – wierzy, że jest w stanie wykonać powierzone mu zadanie, więc np. zdobyc okreslone umiejętności czy wiedzę. Więcej o znaczeniu i rozwijaniu samodzielności u dzieci przeczytacie w moim darmowym ebooku (możliwośc pobrania na końcu artykułu).

Odwagi w wyrażaniu poglądów

Niech twoej dziecko wie, że nie magłupich pytań. Niech wie, że może myśleć inaczej niż wszyscy dookołą i wspieraj go w tym, aby próbowało wyjaśnić, dlaczego sądzi własnie tak, a nie inaczej. Jeśłi chce zrobić coś innego niż wszyscy, pozwól mu, zapytaj dlaczego tego chce, jak to zrobi i po co. Rozbudzaj tę samodzielną myśl i pragnienie, którego nikt inny być może nie podziela. Niech nie wstydzi się tego, że lubi coś innego niz koledzy, niech nie boi się powiedzieć, że nie zgadza się z tobą lub nauczycielem. Naucz go wyrażania swoich poglądów, tłumaczenia co ma na myśli i dlaczego tak sądzi. Każdy ma prawo do swoich racji i poglądów – dziecko też.

Pewności siebie

To po częście wiąże się z dwoma poprzednimi punktami. Jeśli dziecko jest pewne siebie, jest też bardziej samodzielne i nie ma problemu z wyrażaniem swojego zdania, nie wstydzi się swojej opinii, nawet, jeśli jest różna od opinii kolegów. Trzeba jednak przygotować dziecko na to, jakie konsekwencje może miec to, że nie będzie zgadzało się w pewnych kwestiach z kolegami. Jeśli uprzedzimy je, że jawnie powie, że nie lubi kreskówki, za którą wszyscy obecnie szaleją, część kolegów może się od niego odsunąć i nie chcieć bawić. Musimy z dzieckiem porozmawiać o tym, jak ma przedstawić swoje zdanie, aby nie urazić innych i przygotować go na to, jak inni mogą zareagować na jego „odmienność”. Jeśli tego nie zrobimy, dziecko może utracić tę chęć wyrażania swoich poglądów i pewnośc siebie, na skutek zderzenia ze światem rówiesników i ich reakcją.

Ciekawości

To najlepszy sposób, aby dziecko odkryło to, co lubi i znalazło swoją prawdziwą pasję, ale też poznało różnorodność świata. jełsi pozwolisz mu zgłębiać tematy, które go aktualnie interesują i pomożesz odkrywać tajemnice świata, to twoje dziecko prędzej czy później znajdzie to, co naprawdę uwielbia robić. Będzie przy tym posiadało wszechstronną wiedzę, bo przeciez ciekawości dzieci nie da się ograniczyc do jednej rzeczy. One chcą próbowac, testowac i poznawać wszystko co się da. Oczywiście, dopóki nie zabije się w nich naturalnej cikawości świata i nie wsadzi w schemat „teraz nie możesz robić tego, bo uczymy się o tym. To, co ciebie interesuje teraz dopiero będzie/było omawiane”. Daj mu więc odkrywac to, co chce i staraj się zaspokoić ciekawość dzieci. Nie ograniczaj tej ciekawości i nie zabijaj jej.

Ustalania priorytetów – ocena czy wiedza?

Tutaj zacznij przede wszystkim od siebie – cza ważniejsze jest dla ciebie, żeby dziecko przynosiła same piątki czy żeby rozwijało swoje pasje. Czy trójka z matematyki to katastrofa, a piątka z plastyki to nic takiego, bo przecież to „tylko” plastyka? Przemyśl to i pokazuj swojemu dziecku co o tym myślisz od początku edukacji. Ciesz się z jego wiedzy i nowych umiejętności, a nie ze zdobywanych ocen. One bowiem nie zawsze są obiektywne i nie oddają w pełni wiedzy dziecka. Nie są też w życiu najważniejsze. Dużo bardziej liczy się rozwijanie pasji i bycie dobrym w tym, co się lubi. Lepiej być prymusem z jedego czy dwóch przedmiotów niż miec piątki ze wszystkiego, ale tak naprawdę nie interesować się niczym konkretnym. Niech twoej dziecko zdecyduje co dla niego wazniejsze – ocena czy wiedza? Matematyka czy muzyka? czy wszystkie przedmioty lubi i ceni tak samo, czy z kazdej oceny cieszy się tak samo i daje mu taką samą satysfakcję? Warto z nim o tym porozmawiać.

 

A twoje dziecko, jest gotowe na pójście do szkoły?

samodzielne dziecko

Podobne artykuły

  • co do samodzielności osattnio byłam z chłopakami na treningu i bardzo mnie uderzył widok w szatni dzieci się nie ubierały same tylko przed każdym dzieckiem stał rodzic i ubierał na 15 chłopaków dosłownie 5 się samych ubierało resztę ubierało rodziców… szczerze przerażenie (5-6 latki)