Ile naprawdę kosztują pieluchy wielorazowe?

Mówi się, że pieluchy wielorazowe są dużo tańsze od jednorazówek. Niektórzy jednak w to nie wierzą, słysząc ceny pojedynczej pieluchy wielorazowej dobrej marki i widząc bogaty zestaw pieluch różnego rodzaju przygotowany dla jednego dziecka. Sceptycy pukają się w głowę i mówią, że przecież trzeba zapłacić więcej za prąd i wodę potrzebne na pranie, więc nie do końca tak z tą taniością jest. Więc jak jest w rzeczywistości?

Przytaczając sumy, które można (podkreślam, że można, ale wcale nie trzeba) wydać na pieluchy wielorazowe, wiem, że część osób złapie się za głowę – to masa pieniędzy. To, czy rzeczywiście są tanie czy nie, da się sprawdzić jedynie porównując je z kosztem pieluch jednorazowych. Gotowi?

Ile kosztują pieluchy wielorazowe?

To pytanie dość trudne, bo zależy od zestawu jaki wybierzemy i od tego, czy będziemy kupowac tylko pieluchy w rozmiarze uniwersalnym czy zaopatrzymy się też w te dla noworodków. Żebyście mieli pełniejszy obraz przedstawię wam kilka opcji takich zestawów i ich kosztów.

Zestaw pierwszy

(ten, z którym my zaczynaliśmy i spokojnie starczył dla 1 dziecka na dwa dni, a przy pieluchowaniu dwójki dokupiliśmy tylko kilka sztuk)

  • 15 kieszonek
  • 25 wkładów (15 z mikrofibry i 10 bambusowych)
  • 3 formowanki
  • 2 otulacze

Kieszonki możemy dostać w cenie od 25zł (najczęściej chinki) do 80zł za sztukę. Koszt wkładów z mikrofibry to ok 7zł a bambusowych średnio 12zł za sztukę. Formowanka kosztuje 30-40zł, a otulacz 50-90zł.

Przy najtańszej wersji koszt takiego zestawu to:

(15kieszonek * 25zł) + (15wkładów z mikrofibry *7zł) + (10wkładów bambusowych * 12zł) + (3formowanki * 30zł) + (2otulacze * 50zł) = 375zł + 105zł + 120zł + 90zł + 100zł = 790zł

W wersji nadroższej wyniesie to:

(15kieszonek * 80zł) + (15wkładów z mikrofibry *7zł) + (10wkładów bambusowych * 12zł) + (3formowanki * 40zł) + (2otulacze * 90zł) = 1200zł + 105zł + 120zł + 120zł + 180zł = 1725zł

Zestaw 2

Ten zestaw też wystarczy dla jednego dziecka, ale odkryliśmy go dopiero przy drugim maluchu, przy pierwszym uparcie trwaliśmy przy kieszonkach.

  • 5-6 otulaczy
  • 2-3 formowanki
  • 20 wkładów (tutaj mogą różne opcje, przyjmijmy średnią cenę wkładu jako 10zł)

W wersji tańszej będzie kosztował:

(6otulaczy * 50zł) + (3 formowanki * 30zł) + (20 wkładów * 10zł) = 300zł + 90zł + 200zł = 590zł

W wersji najdroższej taki zestaw będzie kosztował:

(6otulaczy * 90zł) + (3 formowanki * 40zł) + (20 wkładów * 10zł) = 540zł + 120zł + 200zł = 860zł

 

 

Ile kosztuje ich pranie i dodatkowe akcesoria?

Niestety, sama nigdy nie przeliczałam zużycia wody, prądu i płynu podczas stosowania pieluch wielorazowych. Skorzystałam więc z wyliczeń przeprowadzonych na blogu baranowscy.eu (link w źródłach) i według ich wyliczeń, roczny koszt prania pieluch wielorazowych przy praniu co 2-3 dni to ok. 187zł rocznie. Zakładając, że dziecko korzysta z pieluch przez średnio 2,5 roku otrzymamy sumę

Dodatkowymi akcesoriami, które potrzebujemy do pieluchowania wielorazowego są: zamykany pojemnik na zużyte pieluchy, środek odkażający do prania, ewentualnie bibułki chroniące przez zabrudzeniem. Pojemnika potrzebujemy też w przypadku pieluch jednorazowych więc nie jest to żaden dodatkowy koszt, środek dezynfekujący to ok. miesięcznie co przez 2,5 roku daje nam  . Bibułki chroniące przez zabrudzeniem są opcjonalne i tu w zasadzie ciężko policzyć ich koszt bo są takie jednorazowe, jak i te, które możemy prać i użyć ponownie, cena zalezy też od surowca z jakiego są wykonane.

Te dodatkowe koszty wcale nie są więc takie duże i możemy przyjąć, że wynoszą około  przez 2,5 roku pieluchowania.

Jaki jest plus?

Chociaż koszty mogą wydawać się spore, to jest kilka plusów, które nam to wynagradzają. W przypadku pieluch wielorazowych wydajemy pieniądze raz, ostatecznie co kilka miesięcy uzupełniając nasz stosik pieluch o nowe systemy, które chcemy sprawdzić, nowe modele, materiały itd. Nie wydajemy pieniędzy na pieluchy cały czas, a jedynie sporadycznie i to też nie koniecznie – dobrze dobrany zestaw startowy może nam wystarczyć na cały okres pieluchowania.

Ogromnym plusem jest też to, że pieluchy wielorazowe mogą posłużyć kilku dzieciom, więc dla drugiego w zasadzie nie musimy już nic nowego kupować, bo wszytko mamy, a do tego potem pieluchy można sprzedać, więc część zainwestowanych kosztów się zwróci.

Ile kosztują pieluchy jednorazowe?

Tutaj też wiele zależy od tego, jakiej firmy pieluchy wybierzemy, czy polujemy na promocje itd. Jednak średnio koszt pieluch jednorazowych wynosi:

  • pieluchy dyskontowe – ok. 50gr za sztukę
  • pieluchy „z wyższej półki” – ok. 80gr za sztukę
  • pieluchy jednorazowe ekologiczna – ok. 1zł za sztukę

 

Noworodek zużywa średnio 10 pieluch na dobę, a później ta ilość stopniowo się zwiększa. Przyjmijmy, że średnio między trzecim miesiącem a drugim rokiem życia, dziecko zużywa 6 pieluch na dobę (to bardzo optymistyczne założenie).

Koszt przez pierwsze 3 miesiące:

(10 pieluch * 30dni * 3 miesiące)* 0,7zł za sztukę = 900pieluch * 0,7zł za sztukę = 630zł za pieluchy z wyższej półki

Tym samym sposobem wyliczymy, że za pieluchy dyskontowe zapłacimy wtedy 450zł a za te ekologiczne 900zł.

Koszt w okresie 3 miesiące – 2 lata

(6 pieluch * 30 dni * 21 miesięcy) * 0,7zł za sztukę = 3780 pieluch * 0,7zł = 2646zł

Kupując pieluchy dyskontowe zapłacimy za ten okres pieluchowania 1890zł a pieluchy ekologiczne 3780zł.

Podsumowując:

jeśli kupujemy tylko pieluchy dyskontowe, to na dwa lata pieluchowania wydamy 450zł + 1890zł = 2340zł

używając pieluch” z górnej półki” czyli, np. markowych pampersów, wydamy 630zł + 2646zł = 3276zł,

a pieluch ekologicznych 900zł + 3780zł = 4680zł

A wszystko to oczywiście przy bardzo optymistycznym założeniu, że odpieluchujemy dziecko całkowicie gdy skończy dwa lata, co nie jest wcale takie powszechne.

 

Widać więc, że nawet jeśli porównamy najtańszą opcję jednorazówek (2340zł) z najdroższą opcją wielorazówek (1725zł), to i tak cenowo bardziej będą się opłacały pieluchy wielorazowe.

Źródła:

http://baranowscy.eu/wordpress/ekodylematy-czy-pieluchy-wielorazowe-sa-ekonomiczne/

Ile tak naprawdę kosztuje pampers?

Podobne artykuły