Dzieci piszą listy

Dzieci obecnie przyzwyczaiły się do tego, że mogą dotrzeć do każdego zakątka świata za pomocą internetu. A gdyby tak… pokazać im bardziej tradycyjną formę odkrywania nieznanych miejsc i ludzi?

Daj swojemu dziecku możliwość odkrycia magii pisania tradycyjnych listów!

Nawiąże dzięki temu nowe znajomości, odkryje kawałeczek nowego świata, a jednocześnie… dzieci piszą listyprzeniesie się w czasie!

Dzisiaj przecież nikt już prawie nie pisze tradycyjnych listów, skoro mamy internet, maile, komunikatory i portale społecznościowe działające z ogromną prędkością. O ile doceniam technologię i lubię z niej korzystać na co dzień, to uważam, że w pisaniu listów jest coś niezwykłego i warto, aby współczesne dzieci też tego doświadczyły.

Opowiedz swojemu dziecku o ekscytacji oczekiwania na list, o tym miłym uczuciu, kiedy widzisz swoje nazwisko na koperce wypisane ręką przyjaciela. Powiedz mu o sekretnym pudełku, w którym przechowujesz swoje listy z przeszłości. Ono teraz też może mieć takie pudełko pełne sekretów i wspomnień.

 

Mam też nadzieję, że akcja zachęci i zmotywuje dzieci do pisania tradycyjnego i w świecie klawiatur i ekranów dotykowych, polubią też zwykły długopis.

Przecież dobrze, jeśli każda umiejętność, którą nabywa nasze dziecko, ma jakieś praktyczne zastosowanie, jakiś sens dla młodego człowieka. Jednym z nich może być nawiązanie nowych znajomości i przyjaźni drogą listową.

Akcja dotyczy zarówno dzieci, które dopiero uczą się pisać, jak i tych, które od dawna to potrafią. W poprzedniej edycji wzięły udział dzieci w wieku 5-13 lat, ale ja nie stawiam im ograniczeń wiekowych.

 

Myślisz, że Twojemu dziecku sprawi radość wysyłanie prawdziwych listów i otrzymywanie odpowiedzi od nowych przyjaciół? Wpisz go na listę Dzieci Piszących Listy.

Wszystko odbywa się bezpiecznie, bez podawania w miejscu publicznym adresu e-mail ani adresu korespondencyjnego!

 

JAK TO DZIAŁA?

Poniżej umieszczę listę dzieci, których rodzice zgłosili chęć przystąpienia do zabawy.

1. Wybierasz z listy dziecko/dzieci do których Twoja pociecha chciałaby napisać.

2. Wypełniasz formularz „Wybieram korespondenta” podany niżej (za każdym razem wpisuj tylko jedno wybrane dziecko, więc jeśli Twoje dziecko chce pisac z kilkoma osobami, musisz wypełnić formularz kilkakrotnie)

3. Ja piszę maila do tej osoby podając, kto chce się z nią skontaktować i Twój adres e-mail.

4. Adresy korespondencyjne wymieniacie między sobą w prywatnej korespondencji e-mailowej.

UWAGA!

Jeśli jakieś dziecko wyrazi chęć pisania z Twoim dzieckiem, ale Twoje nie jest zainteresowane korespondencją z nim, również w takim przypadku proszę o kontakt z rodzicami owego dziecka. Ono tam czeka na odpowiedź, która mu się należy. Nie zabijajmy sami entuzjazmu w dzieciach chcących pisać listy, poprzez ignorowanie ich prośby.

JAK DODAĆ DZIECKO DO LISTY?

 

Wypełnij formularz „Dodaję dziecko do listy” znajdujący się poniżej.

 

PRYWATNOŚĆ

 

Na liście będzie wyświetlane jedynie imię i wiek Twojego dziecka oraz miasto zamieszkania. Adres e-mailowy będę posiadała ja, Monika, prowadząca bloga „Mama notuje”. Zobowiązuję się nie przekazywać i nie udostępniać nigdzie podanych mi adresów e-mail, nie wysyłać na nie reklam ani news’ów z bloga (od tego jest newsletter i Facebook, gdzie serdecznie zapraszam). Adres e-mail będzie wykorzystany jedynie w celu podania informacji, kto chce korespondować z Twoim dzieckiem i zostanie przekazany prywatną drogą e-mailową tejże osobie.

Nie proszę o podawanie adresów pocztowych, ani jakichkolwiek informacji o Tobie lub Twoim dziecku poza imieniem, wiekiem i miastem zamieszkania.

JAK USUNĄĆ DZIECKO Z LISTY?

Jeśli nie jesteś już zainteresowany wymianą korespondencji przez Twoje dziecko, napisz do mnie w tej sprawie, a ja je usunę z listy. Aby to zrobić, skorzystaj z zakładki Kontakt.

 

PODZIEL SIĘ

 

Jestem bardzo ciekawa jak działa akcja, dlatego będę wdzięczna, jeśli napiszesz do mnie o  swoich odczuciach, wrażeniach dzieci i ewentualnych uwagach.

 

 FORMULARZE

 

Dodaję dziecko do listy

Wybieram korespondenta

 

LISTA DZIECI PISZĄCYCH LISTY

Nr  Imię Wiek Miasto
1 Lena 5 Ełk
2 Tomasz 7 Ełk
3

 

 

Jeśli masz jakiekolwiek pytania lub uwagi co do akcji, napisz do mnie przy pomocy zakładki Kontakt.

 • Oooo ciekawy pomysł, zapytam Adasia czy by chciał 🙂

 • margines

  Bardzo ciekawy krok:)
  I jak napisałaś we wstępie i notce na wizytówce – przede wszystkim pomoże to rozwijać umiejętność pisania ręcznego.

  No i… może powróci zwyczaj pisania i wysyłania listów.
  Kiedyś takie listy były normą:)

 • Joanna Maria

  Zapytam swoją córkę, czy chciałaby korespondować, ja chciałabym 🙂 Namawiałam ją już do pisania listów do kuzynek, ale one raczej nie odpisywały, więc ma niewielką motywację. Myślę, że dobrze było by, gdyby każdy napisał kilka słów o sobie, o zainteresowaniach i oczekiwaniach względem tego, z którym chce pisać. Ale może to za dużo dla małych dzieci?

  • Takie informacje zawsze można wymienić drogą mailową z rodzicem dziecka do którego będzie się pisać. Myślę że to dobry pomysł

 • Anika

  Pomysl bardzo mi sie podoba! Moja corka pisac jeszcze nie umie, ma 4 lata. Mysle, ze poki co chetnie wymienilaby korespondencje obrazkowa z kims z Polski i nie tylko. To wspaniale doswiaczenie taka korespondencja z kims zza oceanu 🙂 Przy okazji nauka i geografii i kultury.
  Prosze mi powiedziec, czy 4 latka moglaby wziac juz udzial czy to jeszcze za wczesnie?

  • Ja nie widzę problemu. Wszystko zależy od rodziców innych dzieci czy będą zainteresowani koresppndencją obrazkową. Są na liście dzieci które dopiero uczą się pisać więc może wyrażą talą chęć. Jak Pani napisała można się w ten
   sposób nauczyć wiele, nie tylko pisania, więc osobiście nie będę żadnemu dziecku odmawiać

 • Bardzo fajna akcja! Czeka tylko aż mi dziecko zacznie pisać się zgłaszamy 🙂

 • Super sprawa, może za kilka lat dalej ta akcja będzie kontynuowana, wtedy zgłoszę moją córcię 🙂